Az Óvszer
Többféle méretben és minõségben kapható, az erekcióban lévõ péniszre kell felhúzni. Biztonsági foka 80 százalék, spermicid krémekkel kombinálható. Nagy elõnye, hogy véd az AIDS és a nemi betegségek ellen. Néha allergiát okozhat. Könnyen hozzáférhetõ, hiszen sok helyen kapható: gyógyszertárakban, illatszerboltokban, közértekben. Alkalmi partner esetén még akkor is ajánlatos használni, ha egyéb módon is történik fogamzásgátlás. Viszont ismeretlen partner esetén nem ajánlatos csak erre hagyatkozni, mert ha megtagadja az alkalmazását, akkor létrejöhet nem kívánt terhesség.
AZ ÓVSZER TÖRTÉNETE
i.e. 1000 - az ókori egyiptomiak bőrből készült védőeszközt használtak a nemi szervük védelmére
i.sz. 150-200 - az első francia hódítók tulok bőréből készítenek óvszert. A korabeli francia festők barlangok falára festett képeken örökítették meg eme tényt
1564 - az első olasz szexológus, Gabriel Falloppio feltalálja a vászonból készült óvszert
1700 - az első óvszerek kígyó-, birka- és disznóbőrből, valamint macskahólyagból
1756 - Casanova szalagokkal díszített óvszerrel tör be a nők világába
1760-1800 - a japánok alkalmazni kezdik a teknősbékák belsőségeit, páncélját és bőrét - szex szamuráj módra
1843 - megjelenik az első gumi óvszer!
1921 - Londonban megnyílik az első születésszabályozási klinika
1929 - a Durex kilyukaszthatatlan óvszereivel betör a piacra
1957 - az első nedvesítőanyagot tartalmazó kondom megjelenése
1969 - az első, a fogamzásgátlás témakörben rendezett előadások orvosoknak és az ápolónőknek
1969 - az első anatómiai alakú óvszer megjelenése
1977 - az első olyan akció, amikor ingyen osztogatják az óvszereket
1978 - az óvszerek megjelennek a szupermarketek polcain
1978 - a Durex először jelenik meg szponzorszerepben, ezúttal a Forma-1 versenyeit támogatja
1980 - megjelennek a különböző ízesítéssel készült óvszerek
1987 - először reklámozzák a tévében az óvszereket
1992 - az első kísérletek a férfiaknak beadott fogamzásgátló injekciókkal
1998 - megjelenik az első poliuretánból készült óvszer - az eddigi legvékonyabb, "legtestközelibb"
2003 - a férfi fogamzásgátló tabletta megjelenésének vártható ideje
AZ ÓVSZERKÉSZÍTÉS TITKAI
Az óvszer gyártása 1920 óta nem sokat változott, habár más anyagokat használnak fel. A kiinduló anyag továbbra is a latex, de sikerrel pótolja a szintetikus kaucsuk. A latexet a kaucsukfából kicsurgó sűrű tej alakjában gyűjtik össze. A legnagyobb kaucsukültetvényeket Ázsiában találjuk: Thaiföldön, Indonéziában, Malajziában, Indiában, Srí Lankán és Vietnámban. A latex 80 százalékát gumiabroncsok, dugók, más tömítések gyártására használják fel, a maradék szolgálja a "megelőzés" céljait. Az óvszergyárban a felolvasztott nyersanyag hatalmas, vegyszerekkel teli kádba kerül, amely szerek növelik a tartósságát. Ezután futószalagon pénisz alakú üvegformákra vezetik. Egy másik gép rovátkákat vagy más mintákat készít a felületén. Ezt követően lehűtik a terméket, és beszórják púderrel, illatos olajjal vagy más okos fűszerrel, olyannal, mint a curry vagy a menta. Legvégül az utolsó gép feltekercseli az óvszert, amely először a csomagolópapírba, majd a hódító zsebébe, és legvégül… célba talál.
Női óvszer
1994-ben mutatta be a Wisconsin Pharmacal, egy kisebb gyógyszergyár, Reality márkanéven. A célja ugyanaz, mint férfi párjának, vagyis hogy megakadályozza a teherbeesést, illetve az AIDS és egyéb fertőző nemi betegségek terjedését; mérete azonban nagyobb. Két gyűrűből áll, egyikük kívül, a másik a hüvelyben, a szeméremcsont mögött helyezkedik el. Komolyabb népszerűségre nem sikerült szert tennie: ki arról panaszkodott, hogy a készülék visító hangokat ad ki, mások az óvszer nedvesítőanyagával voltak képtelenek megbarátkozni, a legtöbb nőt azonban a 26 %-os hibaarány riasztotta vissza. A harmadik világ országaiban, ahol a férfiak általában kevésbé hajlamosak óvszerhasználatra, még így is haszonnal alkalmazzák, állítólag a thaiföldi prostituáltak nagyon is kedvelik. 1994-ben egy kaliforniai varrónő szabadalmaztatta a női óvszer új változatát: ez egy külön erre a célra alkalmazott alsóneművel együtt éri el a kívánt hatást.
Jön a láthatalan nõi gumióvszer
Láthatatlan nõi "gumióvszer" klinikai tesztelését fogja finanszírozni a kanadai állam. Az új védekezõ eszköz kimunkálásán immár hét éve fáradoznak a quebeci Laval Egyetemen. A láthatatlan kondom anyagát tekintve egy nem toxikus, polimeralapú folyadék, amelyet szeretkezés elõtt kell a nõi nemi szerv belsejének felületére "felvinni". A folyadék testhõmérsékleten azután zselévé alakul át, és vízálló - illetve spermaálló - filmréteget képez, és természetesen nem engedi át a különbözõ kórokozókat sem, vagy legalábbis jelentõsen lecsökkenti például a HIV-vírus átjutásának esélyeit.
LECSÚSZÁSMENTES GUMIÓVSZER
- A megoldott probléma:
A gumióvszer lecsúszása aktus közben.
- Meghatározás:
Ez egy olyan gumióvszer, amelynek belső felületén olyan, a lecsúszást megakadályozó anyag van, amely adott esetben aktív adalékokat is tartalmaz.
- Bemutatás:
A találmány szerinti gumióvszer belsejében egy ismert, bőrbarát, nem toxikus anyag kerül elhelyezésre. Ez megakadályozza az aktus ideje alatt az óvszer lecsúszását akkor is ha a hímvessző anatómiai megjelenése eltér az átlagostól, vagy az erekció valamilyen okból csökken. Ezzel megszűnnek azok a problémák amelyek miatt a férfiak idegenkednek az óvszer használatától. Az óvszerhasználóknak magasabb szintű biztonságot nyújt. Az óvszer biztonságos használatát így már csak egy dolog veszélyeztethetné; a szakadás problémája. Ez általában akkor következik be, ha a lecsúszni készülő óvszert kézzel próbálják a helyén tartani és közben körömmel vagy gyűrűvel megsértik. Ha az óvszer nem csúszhat le nincs szükség a kézzel való megtartására sem, vagyis kisebb a szakadás veszélye is. Hagyományosan előállított latex alapú gumióvszerbe helyezhető. Nem zavarja az egyébb anyagok - spermaölő, síkosító, színesítő, ízesítő, stb - egyidejű használatát.
- Előnyök:
A találmány az aktus ideje alatt végig biztonságosan, lecsúszásmentesen körülveszi a hímvesszőt, megakadályozza a magömlést követően az ondófolyadék kiszivárgását az óvszerből és megakadályozza bármely kórokozó, vagy a hüvelyváladék bejutását az óvszer belsejébe. Gyártástechnológiai szempontból könnyen kivitelezhető.
|