Candida fertőzés-gombás fertőzés
A hüvely vagy a hímvessző gombás fertozése. Elterjedésének oka a hüvely élettani állapotának megváltozása: pl. bizonyos betegségek (cukorbaj), immunrendszert károsító, hormonrendszert befolyásoló gyógyszerek, antibiotikumok szedése. Tünete a külső nemi szervek viszketése, égése, törmelékes folyás. Néha a férfiak panaszmentesek.
Trichomoniázis
Trichomonas vaginalis nevű egysejtű okozza. A nők külső nemi szerve érzékeny, duzzadt, vörös lesz. Bőséges, habos sárgás-zöldes folyás kezdődik. A férfiak néha panaszmentesek, de náluk is lehet gennyes folyás, húgycső, herefájdalom, majd prosztatagyulladás alakul ki. Megbetegedésük súlyosabb, mint a nőké.
Herpes genitalis
A nemi szervek herpesze, a herpes simplex vírus okozza. Nemcsak a nemi szerveken, a végbélnyílás környékén, hanem az ajkakon is okozhat elváltozást. A fertőzést követő egy héten belül viszketés, fájdalom, vörös folt, hólyagocskák jelennek meg, majd kifakadva összeolvadnak és fekélyt képeznek. 8-10 nap alatt gyógyul. A lágyéki nyirokcsomók is megnagyobbodnak, fájdalmasak. Férfiaknál a nemi szerven bárhol megjelenhet. A más módon nemi életet élők végbélnyílása körül, sőt a végbélben is kialakulnak a fekélyek. A korábban herpeszen átesettek tünetmentesen is fertőzhetik partnerüket.
Chlamydia
Chlamydiák okozta fertőzéseket olyan parazita vált ki, mely bizonyos baktériumokkal áll közeli rokonságban. Legsúlyosabb és látható elváltozás limfogranuloma venerum. A lágyéki nyirokcsomók duzzanata, begyulladása, elgennyedése, sipoly és hegképzodés jellemzi. Nehezebben kórismézhető a húgycsőben, a herékben, a prosztatában és a méhnyakcsatornában kialakult gyulladás, mely krónikus gennyes folyással, de a legtöbb esetben panasz nélkül zajlik. Komoly szövodménye a női kismedence - néha csendes - gyulladása, mely meddőséghez vezethet. A kórisme felállítása után a kezelés hatásos.
Ha a nemi szerveken vagy azok környékén bármilyen elváltozást találunk, hüvely-, húgycsofolyást észlelünk, azonnal orvoshoz kell fordulni. Ahhoz, hogy ez ne következzen be, a szabados, válogatás nélküli nemi életet kerülni kell és egy új kapcsolat esetén mindenképpen - még fogamzásgátló szedése esetén is - óvszerrel kell közösülni.
Hegyes függöly-Condyloma
A hegyes függölyt (condyloma acuminatum) a papilloma családba tartozó vírus okozza. Férfiakon ez a szemölcsszerű képlet a hímvesszőn, a makkon jelenik meg. Nokön a külső nemi szerveken, a méhnyakon, a hüvelybemenetben karfiolszerű képletek alakulnak ki. Az immunrendszer legyengülésekor, vagy terhesség alatt könnyen megkapható és nehezen gyógyítható.
Gonorrea-Kankó
A gonorrea vagy kankó, a hasonnevű baktérium okozta húgycső, méhnyak, végbél, egyéb nyálkahártya, kötőhártya gyulladása. Későbbi szakaszban ízületi betegséget válthat ki. Nőknél a kismedencei szervek betegségét és ennek következtében meddőséget okozhat. Férfiaknál a húgycsőből gennyes folyás indul és fájdalmas vizelési kényszer lép fel. A nők annak ellenére terjesztik a fertozést, hogy a kezdeti tünetek náluk enyhébbek, vagy nem is jelentkeznek. A kórisme könnyű, a kezelés gyors és sikeres, ha a partnerek együttes gyógyszerelésével történik.
A szexuális úton terjedő betegségek gyakoribbak lettek, melynek oka az emberek mozgásterének kiszélesedése. Veszélyük - a külső nemi szerveken lévő tüneteken kívül - a belső gyulladás, a tartós fájdalom, a rossz közérzet, a meddőség.
Szifilisz
A szifilisz vagy vérbaj oka baktérium, mely a hüvely vagy száj nyálkahártyáján keresztül hatol a szervezetbe, és ott szétszóródik. Terheseknél a magzat is fertőződik. A kezdeti és kifejezetten a nemi szervek megbetegedését, a második és harmadik súlyossági fok követi. A fertozés helyén fájdalmatlan fekélyek jelentkeznek, melyek néha spontán megszunnek. A második az ún. kiütéses szakasz, mely szintén spontán múlhat. Néha bekövetkezhet a gyógyulás is, de inkább a testszerte kialakuló gyulladások (ízület, vese stb) a jellemzők. Amikor a második szakasz véget ért, a lappangási idő a harmadik szakaszig évekig is eltarthat. Erre a szakaszra a szív-, ér- és idegrendszeri elváltozások a jellemzőek. A testen csomók jelennek meg, az érfal elgyengül. Az idegrendszerben bénulások következnek be. A kezelés figyelmet igényel. A partnertől való eltiltás nagyon fontos.
Lágyfekély-Sankroid
A sankroid vagy lágyfekély oka baktérium, a nemi szervek fájdalmas kifekélyesedéséhez vezet. Gyakran jelentkezik immunhiányos (HIV) betegeknél. A nemi szervek fájdalmas hólyagjai mellett a lágyéki nyirokcsomók fájdalmas duzzanata, be- és összeolvadása látható. A biztos kórisme kizárásos alapon történik, lényeges az elozo partnerek megkeresése. A HIV lesz évtizedünk nagy kihívása, ez külön cikket érdemel.
|
Mi is az az SZTB mozaikszó (angol szakirodalomban STD)?
Életünk folyamán sokféle kórokozóval találkozunk, és mindnyájan elkapunk bizonyos fertőzéseket. Az SZTB, a szexuális úton terjedő betegségek is ezek közé tartoznak, azonban fontos tudni, hogy ezek a betegségek nemcsak a nemi szerveket, hanem a vizeletkiválasztó rendszert, sőt egyesek az egész szervezetet érintik. Legalább 25 féle nemi úton terjedő betegséget ismerünk. A kórokozók lehetnek baktériumok, vírusok, gombák, állati egysejtűek. A fertőzés többféle úton átadható: - hüvelyi közösüléssel, - anális szex során, - vér útján (pl.: HÍV-fertőzés, fertőző májgyulladás)
Ki fertőződhet meg?
Bárki, aki szexuálisan aktív. Ha a partnerednek fertőzése van, tőle is megkaphatod és tovább is adhatod a fertőzést akkor is, ha történetesen nincsenek tüneteid. Ez nem jelenti feltétlenül azt, hogy "kicsapongó" életet élsz, de tudnod kell, hogy minél több partnerrel létesítesz védekezés nélküli szexuális kapcsolatot, annál nagyobb veszélynek teszed ki magad.
Milyen tünetekre kell odafigyelned?
Ha bármely a következőkben felsorolt tünetet észleled magadon, fordulj orvoshoz! Ezen betegségek közül egyeseket csak megelőzni lehet, gyógyítani nem (AIDS), néhányuk pedig kezeletlen esetekben maradandó egészségkárosodáshoz vezet (pl.: nők esetében meddőséghez). Minél előbb felfigyelsz az alábbi tünetekre, az orvos annál könnyebben és gyorsabban tud kezelni, meggyógyítani.
1. Szokatlan, rendellenes folyás a hüvelyből (színében, szagában, összetételében), viszketés. 2. Szokatlan váladék szivárgása a péniszből, húgycsőből. 3. Apró hólyagok megjelenése a hüvely, pénisz, végbélnyílás környékén. 4. Kiütésszerű bőrelváltozás, gyulladás vagy viszketés a nemiszerveken. 5. Égő érzés, fájdalom vizeletürítés közben. 6. Szokásosnál gyakoribb vizelési inger. 7. Közösülés közben / után fájdalom a nemiszerveken, alhasi tájékon. 8. Rossz közérzet, hőemelkedés láz.
Sokszor semmiféle tünet nem jelentkezik.
• AIDS
Korunk súlyos, eddig gyógyíthatatlan szexuális úton terjedő betegsége. A partnerek gyakori váltogatásának kerülése, a megfelelő higiénés szabályok betartása, az időszakos orvosi (urológus, nőgyógyász) ellenőrzés, és végezetül-ismeretlen partner esetében - az óvszerhasználat biztonságos gátja a szexuális úton terjedő betegségeknek.
Attól még nem leszünk AIDS-esek, hogy megcsókolunk valakit, aki beteg, iszunk a poharából, és attól sem, hogy használjuk a nyílvános WC-t, uszodába megyünk vagy kezet fogunk egy HIV-pozitív embertársunkkal. A szúnyogcsípés sem fertőző! Ne féljünk, ezekben az esetekben a megbetegedés valószínűsége a nullával egyenlő!
A CSÓK
Még ha az ajkakon, vagy a szájon belül találhatók is kisebb sérülések, még nem fordult elő olyan eset, hogy valaki így fertőződött volna meg. A nyálban csak nagyon csekély (valószínűleg elhanyagolható) mennyiségű HIV-vírus van jelen, és a nyál nem közvetítő közeg. Sőt, olyan fehérjéket tartalmaz, amelyek vírusblokkoló hatásúak.
|
AZ USZODA
Nem jegyeztek fel uszodában szerzett fertőzést. A medencék vizében feloldott nagy mennyiségű klór ugyanis gyorsan elpusztít mindenféle fertőző anyagot, beleértve az AIDS-vírust is.
Kockázat: Nulla |
A POHÁR
Soha senki nem lesz AIDS-es azért, mert egy fertőzött poharából ivott, míg például a hepatitist el lehet kapni. A magyarázat igen egyszerű: a HIV-vírus nem él meg hosszabb ideig az emberi szervezeten kívül.
|
A WC
Lehetetlen a WC használatával megfertőződni. Egyéb higiéniai okokból mégis jobban tesszük, ha használat előtt alaposan letisztítjuk a WC-csésze széleit egy papírzsebkendővel. |
A SZÚNYOGOK
Ha egy vérszívó rovar egyik emberről átszáll a másikra, nem közvetít HIV-vírust. Hogy miért nem? Azon egyszerű oknál fogva, hogy ez a vírus a rovarok szervezetében egy másodpercig sem él meg. Lehetetlen tehát, hogy egy szúnyogtól fertőződjünk meg. |
KÉZFOGÁS
Verejték nem tartalmazza a HIV-vírust, tehát nem veszélyforrás.
forrás:www.sexualitás.hu |
|