vszer
Tbbfle mretben s minõsgben kaphat, az erekciban lvõ pniszre kell felhzni. Biztonsgi foka 80 szzalk, spermicid krmekkel kombinlhat. Nagy elõnye, hogy vd az AIDS s a nemi betegsgek ellen. Nha allergit okozhat. Knnyen hozzfrhetõ, hiszen sok helyen kaphat: gygyszertrakban, illatszerboltokban, kzrtekben. Alkalmi partner esetn mg akkor is ajnlatos hasznlni, ha egyb mdon is trtnik fogamzsgtls. Viszont ismeretlen partner esetn nem ajnlatos csak erre hagyatkozni, mert ha megtagadja az alkalmazst, akkor ltrejhet nem kvnt terhessg.
Pesszrium
A mhszjra kell felhelyezni. Tbb mretben kaphat, orvosi vizsglat szksges annak megllaptsra, hogy mekkort kell vsrolni. Az aktus elõtt kell felhelyezni, szksg esetn 2-3 napig is fennmaradhat a mhszjon. (Felhelyezst s levtelt hasznljnak meg kell tanulnia.) Spermicid krmekkel kombinlhat. vszerrel egytt hasznlva 80-85 szzalkos biztonsgot ad.
Egyb helyi fogamzsgtl ksztmnyek
Gygyszertrban kaphatak krm, kp, kis tampon, vagy szivacs formjban. Ezek – a fogamzsgtlson tl – vdenek bizonyos bakterilis, gombs s vrus eredetû fertõzsek ellen is. Hasznlatuk ajnlott alkalmi partner esetn nllan, vagy egyb fogamzsgtls mellett. Ezeknl a ksztmnyeknl nagyon fontos a hasznlati utasts pontos betartsa.
Fogamzsgtl tablettk
A fiatal korosztlynak elsõdleges fogamzsgtlknt javasolhat. Haznkban kzel harmincfle tabletta van forgalomban. A jelenleg kaphat fogamzsgtl tablettk mind korszerûek, ltalban minimlis hormondzisak. A nagyon alacsony hormondzis tablettk a szeds megkezdstõl szmtott egy hnap mlva vdenek biztonsggal. A mg ma is kaphat nagy hormontartalm fogamzsgtl azonban mr az elsõ tabletta bevtele utn egy httel vdelmet nyjt. Ha valaki csak rvid ideig, nhny hnapig akarja szedni, vagy nagyon srgõsen szksge van a hatsra, akkor meggondoland az alkalmazsa, de erre ritkn kerl sor. Tarts szedsre mindenkppen a korszerûbb gygyszereket ajnljuk. Vannak olyan ksztmnyek, amelyek a nagyon fiatal, illetve a vltoz kor hlgyeknek javasolhatk. Az, hogy kinek melyik tabletta a j, az az alkattl fgg. ltalban a molettebb, nõiesebb testalkat hlgyeknek a kicsit tbb hormont tartalmaz ksztmny vlik be, mg a sovny, fis alkataknak az alacsonyabb hormondzisak. (Ezt azonban mindig a nõgygysz orvos dntse el.) Mg a szerint is lehet gygyszert ajnlani, hogy kinek milyen a bõrtpusa. Ms ajnlott pattansos, s ms a szp, sima bõr esetn. Egszsgkrosodst nem okoznak, azonban a gygyszer abbahagysa utn a hormonrendszer tmeneti zavart eredmnyezhetik. Ezrt ajnlott legalbb hromvenknt minimum hrom hnap sznetet tartani. Ha egy fogamzsgtl szedse esetn hzs s hnyinger jelentkezik, nem kell megvrni a tekintlyes slygyarapodst, hanem idõben szlni kell a nõgygysznak, s t kell trni valamilyen ms ksztmnyre. Fl vvel a kvnt terhessg elõtt ajnlatos a pirulk szedst abbahagyni. A gygyszerek biztonsgi foka 98 szzalk, termszetesen rendszeres, nem kifelejtett szeds esetn, hiszen alacsony hormondzisuk miatt – kihagys esetn – nem biztonsgos a vdelem s vrzszavar lphet fel. A fogamzsgtlk mellett sok C-vitamin s kalcium fogyasztsa javasolt.
Esemny utni tabletta
Ez magas hormondzis fogamzsgtl ksztmny, mely azon az elven alapszik, hogy a progeszteronszintet megemeli, majd ennek lecskkense vrzst s nylkahrtya-lelkõdst hoz ltre. Ez a tabletta a magas hormontartalma miatt egy vben legfeljebb ktszer vehetõ be, rendszeres fogamzsgtlsknt semmikppen nem ajnlhat. Megzavarhatja a ksõbbi ciklusokat is, s nem olyan biztonsgos, mint a rendszeresen szedett kis dzis fogamzsgtlk. Ez a tabletta a vdekezs nlkli nemi let utn 72 rval bevve, de mg a ciklus msodik felben, a vrhat menzesz elõtt is 60-70 szzalkban kivdi a nem kvnt terhessgeket. E vdekezsi mdot szksg esetn ajnljuk, s a nõgygyszok srgõssggel felrjk
Injekcis depoksztmny
Forgalomban van egy hrom hnapig tart ksztmny, mely csak gesztagnt tartalmaz. Muszkulris injekciknt adjk be. Vannak, akik a hatsidõ alatt egyltaln nem menstrulnak, de elõfordul az ellenkezõje is, hogy folyamatosan vreznek mellette. Nehz a hatst felfggeszteni. Ez a mdszer olyanoknak j, akik nem tudnak rendszeresen gygyszert szedni, s nem szeretnnek spirllal vdekezni. Elsõsorban az idõsebb korosztlynak ajnlott.
IUD, kznven spirl
Elsõsorban a mr szlt nõk fogamzsgtlsi lehetõsge. Nagyon ritka esetben – bizonyos belgygyszati s pszichitriai krkpek fennllsakor – nem szlt nõk is hasznlhatnak minispirlt. Lteznek hagyomnyos s gygyszerrel bevont spirlok. Az utbbiak biztonsgosabbak, jobbak, azonban sokkal drgbb a hagyomnyos IUD-nl.
Sterilizci
Vgleges fogamzsgtlsi eljrs. 40 ves kor felett brkinl, 35 ves kor felett 3 gyermek, 30 ves kor utn 4 gyermek esetn krhetõ. Egyb esetben csak orvosi indikci alapjn vgezhetõ el. Laparoszkpis mûtti beavatkozs, visszafordtani csak hasi mûtttel lehet.
|